PSTRĄŻE (STRACHÓW)

Trzebień skład amunicji

Skład amunicji jest położony około 2, 5 kilometra na wschód od miejscowości Trzebień, w lesie. Zajmował obszar liczący kilkadziesiąt hektarów.

Płot pod napięciem i latarnia świecąca na zewnętrzną stronę bazy

Prowadziła do niego jedna brama wjazdowa, dostać się tam można jedynie drogami gruntowymi. Ogrodzenia były pod napięciem, na zewnątrz świeciły latarnie ustawione wzdłuż całego obszaru bazy.

Pozostałości płotu pod napięciem

Cały kompleks był ogrodzony wałami ziemnymi, służącymi do osłony. Pomiędzy poszczególnymi z wałów zlokalizowano m. in. budynek którego zdjęcie widoczne jest poniżej. Był to magazyn sprzętu lub garaż na pojazdy. Dzisiaj jest on już znacznie zdewastowany. Nieco głębiej znajdują się magazyny amunicji. Są budynki z betonu, z rampami wyładunkowymi z przodu, po bokach schody wejściowe. Do środka wjeżdżało się przez wrota. Tam poprzez pochylnie amunicję zwożono na podłogę i tam składowano. Takich magazynów jest kilkanaście. Dotarcie do wszystkich jest niemożliwe, gdyż spora część obiektu stanowi teren prywatny.

Zdewastowany budynek garażu lub magazynu

Skład amunicji ściana frontowa słabo widoczne rampy wyładunkowe

Skład amunicji tył wyjście ewakuacyjne

Ponadto kilka niewielkich krytych ziemią przypominających swoim wyglądem schronohangary pomieszczeń magazynowych ukrytych w gęstym lesie. Były to prawdopodobnie garaże na pojazdy z amunicją. Zamaskowane miały być niewidoczne z góry. Być może w przypadku ataku pojazdy ewakuowano z magazynów i przewożono do tych schronów.

Wnętrze składu amunicji

Wnętrze składu amunicji widoczny zjazd z rampy wyładunkowej

Maszt lub piorunochron przy jednym ze składów

Zamaskowany garaż

Obiekt i jego okolica na mapie:

POWRÓT