TOMASZOWO (ŻAGAŃ, STARA KOPERNIA)

Lotnisko Tomaszowo jest położone w województwie lubuskim, powiecie żagańskim, gminie Żagań. Sąsiaduje z wsią Stara Kopernia. W skład kompleksu lotniskowego przypominiającego samowystarczalne miasteczko wchodziły m. in:

-dwa pasy startowe wybetonowane wraz z wieżami kontroli lotów, schronohangarami lotniczymi;

-budynki pomocnicze związane z obsługą lotniska np służące do naprowadzania samolotów, radarowe;

-hangary remontowe na samoloty, których jest 6;

-osiedle mieszkaniowe  złożone z bloków typu Leningrad, baraków mieszkalnych, poniemieckich budynków mieszkaniowych wraz ze sklepami, przedszkolem, szkołą;

-budynki sztabowe i szkoleniowe;

-garaże na pojazdy oraz inne pomieszczenia magazynowe;

-stacja paliw połączona bocznicą kolejową z Żaganiem.

We wschodniej części obiektu w lesie znajdowały się prawdopodobnie radary oraz obiekty do naprowadzania samolotów. Powierzchnia 935 hektarów. Jednostka wojskowa, która stacjonowała na lotnisku to 42 Tannenberski Pułk Lotnictwa Bombowego. Jej opis wraz ze zdjęciami samolotów wyświetli się po kliknięciu na nazwę pułku. Obiekt został przekazany stronie polskiej 30 lipca 1992 roku. Stał się własnością gminy Żagań. Część została zagospodarowana, cześć nadal oczekuje na nowych właścicieli. Najszybciej zagospodarowano budynki mieszkalne. W hangarach ulokowały się różne podmioty gospodarcze. Pasy częściowo rozebrano, w części nadają się do wykorzystania. Poniżej zdjęcia z obiektu oraz mapy. Historia obiektu. Pierwotnie lotnisko szybowcowe. W 1936 zostało przebudowane na lotnisko wojskowe. W czasie II wojną światowej najpierw służyło jako miejsce uzbrajania samolotów bojowych. W ostatnich latach wojną testowano tam samoloty o napędzie odrzutowym. W 1945 zostało zajęte prze wojska radzieckie i odtąd służyło jako jednostka pierwszego uderzenia. Nastąpiła rozbudowa i powiększenie obiektu. Był użytkowany przez wojska PGWAR do 1992 roku.

GALERIA ZDJEC

GALERIA ZDJEC z 2017 roku

POWRÓT