LEGNICA KWADRAT

 

 Jest to dzielnica mieszkaniowa położona w południowej części miasta, pomiędzy ulicami Jaworzyńską, Złotoryjską i Chojnowską. Składa się z poniemieckich budynków mieszkalnych o charakterze głownie willowym. Została zbudowana po koniec XIX wieku. Po 1945 roku odgrodzona od pozostałej części miasta betonowym płotem, zajęta w całości przez Rosjan. Tutaj mieściło się dowództwo Północnej Grupy. Do najbardziej reprezentacyjnych budowli w tej dzielnicy należą:

1. Dom oficera. Potężny budynek położony przy Placu Orląt Lwowskich. Do 1992 zajmowany przez Rosjan, po pożarze jaki strawił obiekt w 1992 roku został on przekazany władzom polskim. Te zaś przekazały go Kurii Biskupiej. Od tego czasu po remoncie mieści się Kuria Biskupia i Wyższe Seminarium Duchowne.

2. Dom Prijoma po polsku zwany domem przyjęć przy ulicy Okrzei. Zbudowany jako willa przemysłowców Teichertów. Po 1945 roku zajęta przez Rosjan. Mieścił się tutaj dom przyjęć, w którym goszczono oficjalnych przedstawicieli. Willa posiadała zabytkowy wystrój wnętrza. W 1992 roku mienie zostało wywiezione do pobliskiej wsi ale odzyskano je i wróciło ono na swoje dawne miejsce. Obecnie mieści się tam hotel Rezydencja.

3. Budynek sztabowy przy ulicy W. Grabskiego. Obecnie użytkowany przez ZUS.

4. Budynki koszarowe użytkowane obecnie przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową.

5. Budynek Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ulicy Lotniczej. Zbudowany przez Niemców jako budynek seminarium nauczycielskiego. Poniżej zdjęcia z dzielnicy:

Mur oddzielający Kwadrat od pozostałej części miasta

Dom Prijoma

Ul. Grabskiego ZUS i pomnik przed nim

 

POWRÓT